Čo znamenajú pojmy „Medvedí a Býčí trh"?

Aktuality | 10.10.2022

V súčasnosti zažívame turbulentné obdobie, ktoré ma vplyv na každý aspekt nášho života. Jedným z nich je aj finančný trh. V súvislosti s ním sa čoraz častejšie do popredia dostávajú pojmy, ako medvedí a býčí trh. Čo znamenajú tieto výrazy a aký vplyv majú na vaše investície? Viac sa o tom dočítate v našom článku.

Zdroj: unsplush.com

Nálady na finančných trhoch

Finančné trhy vznikajú ako reakcia na nahromadené dobré či zlé správy. Tieto nálady potom priamo ovplyvňujú správanie sa investorov na trhu. To následne vplýva na rast či pokles trhu.

Z tohto hľadiska rozlišujeme:

●      Býčí trh
●      Medvedí trh

Býčí trh

Býčím trhom označujeme rastúce trhy, kedy cena akcií rastie. Je to trh, kde panujú pozitívne nálady, dôvera investorov je vysoká a analytici predpokladajú jeho ďalší stabilný rast. Býči trh nastáva vtedy, ak ceny akcií narastú minimálne o 20 % oproti ich predošlej hodnote.

Počas býčieho trhu preto vzrastá aj záujem investorov. Skupujú akcie, čo ich cenu ženie ešte vyššie, čo je základné trhové pravidlo, kedy dopyt prevyšuje ponuku. Nakoniec hodnota akcií dosiahne svoj vrchol.

Vedeli ste, že…
… pojem býčí trh je odvodený od správania býka? Býk pri útoku svojimi rohmi švihá prudko nahor.

Kedy končí býči trh?

Býčí trh končí vtedy, keď ceny akcií dosiahnú svoj vrchol a už nie je nikto, kto by ich bol ochotný kupovať. Niektorí investori sa vtedy môžu rozhodnúť vybrať svoje zisky, čo dokáže spustiť pokles cien, ktorý môže byť veľmi prudký.

Ako investovať na býčom trhu

Aby ste s vašou investíciou na býčom trhu boli úspešný, je potrebné začať s investovaním v okamihu, keď takýto trh vznikne. Rozoznať, kedy takýto trh vznikne, býva ale ťažšie, ako si väčšina myslí. Často sa tak potom stáva, že investor amatér sa na takýto trh dostane vtedy, keď už zisky nie sú také výhodné. Preto je dôležité spoliehať sa na skúsených investičných poradcov.

Zdroj: unsplush.com

Medvedí trh

Medvedí trh je presným opakom býčieho. Symbolizuje neistotu a pesimizmus na trhu. Investori sa boja investovať zo strachu z klesajúcich cien akcií. O medveďom trhu hovoríme vtedy, keď je pokles cien o viac ako 20 %. Najznámejším medvedím trhom bola veľká hospodárska kríza v roku 1929, kedy ceny akcií poklesli až o 80 %.

Väčšinou tieto trhy vznikajú pri:

●      hospodárskej recesii
●      strachu zo spomalenia ekonomik

K negatívnym náladam na trhu prispievajú aj prírodné katastrofy, vojnové konflikty či nedávna pandémia.

Vedeli ste, že…
… názov medvedí trh je tiež odvodený od správania medveďa? Medveď pri útoku švihá labou smerom nadol.

Kedy končí medvedí trh

Pri medveďom trhu je to presne naopak ako pri býčom. Ceny akcií klesnú až tak nízko, že už ich nikto nebude ochotný za takú cenu predávať. Na trhu sa postupne začnú objavovať investori, ktorý sa budú snažiť nakúpiť čo najviac lacných akcií dúfajúc v budúci zisk.

Ako investovať na medveďom trhu?

Investovanie na medveďom trhu so sebou prináša veľké riziko najmä vtedy, ak nepatríte medzi trpezlivých ľudí. Väčšina neskúsených investoroch pri poklese trhu podlieha panike a svoje investície predáva so stratou. Treba mať na pamäti, že strata pri poklesu trhu je až vtedy, keď svoje akcie predáte a nie keď si ich necháte.

Najlepším obdobím, kedy teda investovať na medveďom trhu, je až na jeho konci. Vtedy ceny dosiahnu svoje dno a vy za rovnakú sumu nakúpite väčšie množstvo akcií, ktoré vám pri opätovnom raste prinesú zisk.

Zhrnutie na záver

Trh je živý organizmus, ktorý reaguje na dianie okolo seba rastom alebo poklesom. Poznať obe situácie je pre vás veľmi dôležité. Vďaka tomu viete, ako sa správať a ako neurobiť chybu pri investovaní, pretože na prvý pohľad aj malá chyba sa vám vie nepekne vypomstiť. Ak však chcete investovať a neveríte si, využite rady alebo služby odborníkov.