Druhý pilier v roku 2022 priniesol straty.

Aktuality | 16.01.2023

Druhý pilier tešil mnohých sporiteľov po minulé roky výrazným rastom. V roku 2022 však prišiel presný opak. Vysoká inflácia a zlá ekonomická situácia spôsobili, že niektoré fondy sa prepadli o viac ako 27 %. Ako sa darilo jednotlivým fondom a koľko ste na nich za posledných dvanásť mesiacov stratili?

 

Strata vo všetkých fondoch

Stratu v 2. pilieri zaznamenali úplne všetky fondy. Kým niektoré sa blížili takmer k -28 %, iné zaznamenali „len” -11 %. Vo všeobecnosti bol najnižší pokles v garantovaných dlhopisových fondoch, ktoré zaznamenali pokles od štyroch do desiatich percent. Najvýraznejšie straty bolo možné vidieť v negarantovaných akciových fondoch, kde najvyššiu stratu zaznamenali:

  • 365.life akciový negarantovaný d.f. (-27,770 %),
  • Rešpekt – Akciový negarantovaný ESG d.f. (-17,147 %),
  • Dynamika akciový negarantovaný d.f. (-15,500 %)

Vysoké straty trápia mnohých sporiteľov, ktorí premýšľajú, čo so svojimi financiami robiť. Odborníci radia nepanikáriť a nerobiť zbytočne unáhlené rozhodnutia, ktoré by mohli vo výsledku skomplikovať celú situáciu ešte viac.

Druhý pilier nie je krátkodobou investíciou. Ide o „beh na dlhú trať”. Ak sa teda pilieru jeden rok nedarí, úspory by to nemalo príliš ovplyvniť, a to najmä v situácii, keď v predchádzajúcich rokoch dosahoval rekordy.

Podľa odborníkov je dôležité na druhý pilier pozerať z dlhodobého hľadiska, nie z pohľadu jedného roka. Na to, aby ste mohli získať zaujímavé výnosy, je potrebné nechať peniaze zhodnocovať dlhšiu dobu.

Faktorov, ktoré spôsobili negatívny vývoj druhého piliera, bolo niekoľko. K nim patrí pandémia koronavírusu, ktorá stále nie je ukončená, vojnový konflikt na východe a vysoká inflácia.

V roku 2022 zaznamenali stratu garantované aj negarantované fondy. Ak chcete vedieť, o koľko ste prišli, prikladáme prehľadné tabuľky, v ktorých si túto informáciu môžete skontrolovať.

Garantované dôchodkové fondy

Spoločnosť

Dôchodkový fond

Zhodnotenie majetku od začiatku do konca roka 2022

365.life, d.s.s., a.s. 

365.life dlhopisový garantovaný d.f.

-8,261 %

Allianz – Slovenská d.s.s., a.s.

GARANT dlhopisový garantovaný d.f.

-7,155 %

NN, d.s.s., a.s.

SOLID – dlhopisový garantovaný d.f.

-9,774 %

UNIQA d.s.s., a.s.

Dlhopisový garantovaný d.d.f.

-3,965 %

VÚB Generali, d.s.s., a.s.

KLASIK dlhopisový garantovaný d.f.

-8,432 %

 

 

Proti stratám môže zabojovať dôchodková reforma

poriteľom v druhom pilieri môže priniesť lepšie zárobky dôchodková reforma. Od júla 2023 sa začnú presúvať do indexových fondov súčasní sporitelia narodení po roku 1968, ktorí nesporia v indexovom dôchodkovom fonde. Celý proces presunu by mal trvať do konca roka 2025, pričom sa môže natiahnuť až do konca roka 2027.

Do indexových fondov sa budú investovať aj príspevky sporiteľov, ktorí sa narodili pred rokom 1968 s tým rozdielom, že ich staré príspevky sa presúvať nebudú.

Noví sporitelia, ktorí budú do druhého piliera vstupovať, budú mať automaticky od mája 2023 nastavené sporenie v indexovom fonde ako predvolenú investičnú stratégiu.

Takéto investovanie by malo priniesť sporiteľom oveľa vyššie zárobky. Potvrdzuje to aj ministerstvo práce a sociálnych vecí: „V porovnaní so sporením výlučne v dlhopisových garantovaných dôchodkových fondoch toto opatrenie zvýši nasporenú sumu sporiteľov v II. pilieri po 40 rokoch približne o 50 %.”

Ďalšou novinkou, ktorá od 1. januára 2023 funguje, je jednoduchšia výmena dôchodkovej spoločnosti. Ak sa rozhodnete pre inú DSS, môžete tak urobiť aj bez odobrenia od Sociálnej poisťovne.

Zdroj: https://www.peniaze.sk/dochodky/10131-druhy-pilier-v-roku-2022-prinasal-straty-o-kolko-ste-prisli-na-vasom-dochodku