Najlepšie aplikácie na investovanie

Aktuality | 20.04.2022

Investovanie patrí k veľmi obľúbeným spôsobom, ako zhodnotiť svoje úspory. Jedným zo spôsobov investovania sú aj investičné aplikácie. Ktoré sú tie najlepšie?

Zdroj: pexels.com

Investovanie a jeho formy

Najlepším spôsobom, ako si ochrániť peniaze pred infláciou, je investovanie. Okrem toho slúži aj na budovanie majetku či zabezpečenie si stabilného pasívneho príjmu. Investovať sa dá niekoľkými spôsobmi. Cez banku, finančného poradcu alebo cez aplikáciu.

Práve jednoduchosť, transparentnosť a pohodlie domova sú dôvodom, prečo sa aplikácie na investovanie dostávajú viac do popredia. Vybrali sme pre vás tie najlepšie aplikácie určené na obchodovanie na burze.

Ešte než začneme, vysvetlíme si dva pojmy, ktoré sa budú často vyskytovať.

●      Platforma – obchodovací softvér, ktorým vkladáte pokyny na obchodovanie na burze.
●      Broker, inštitúcia – poskytuje obchodovaciu platformu a určuje si podmienky obchodovania. Môžu to byť napríklad poplatky, rýchlosť prevodu vkladov, výberov a prostriedkov, atď.

Vedeli ste, že…

…prvé zmienky o investovaní sa objavili už okolo roku 1700 p.n.l v Chammurapiho Zákonníku?

Lynx od Interactive Brokers

Najpoužívanejšou investičnou aplikáciou na Slovensku je podľa mnohých analytikov Lynx od americkej spoločnosti Interactive Brokers. Túto platformu používajú ako investičné spoločnosti, tak aj individuálni investori. Umožňuje prístup na takmer 100 trhov v 30 krajinách.

Výhody

●      Transparentnosť poplatkov – existujú aplikácie, ktoré si neúčtujú poplatky. Tu sa však nemusíte báť, že vaše údaje budú poskytované tretím stranám.
●      Vedenie účtu zdarma bez penalizácie za neaktivitu.
●      Nízke úroky pre shortselling či maržové obchodovanie.
●      Možnosť nakupovať americké ETF.
●      Priamy prístup na burzu, kde obchodujete pod vlastným menom.
●      Výborná schéma ochrany transakcií v prípade krachu brokera.
●      Zákaznícka podpora v češtine.

Nevýhody

●      Minimálna výška prvého vkladu pre individuálneho investora je 3000 €.
●      Minimálny poplatok za obchod sú 4 €. Malé obchody vás tak vyjdú drahšie.
●      Problém je tu aj s diverzifikáciou, keďže za každú transakciu si účtujú poplatky.
●      Neumožňuje nákup kryptomien.

xStation od XTB

Ide o veľmi prehľadnú a užívateľský prijateľnú aplikáciu, ktorá ponúka obrovské portfólio produktov. Konkrétne ide o viac ako 5000 obchodovateľných položiek až na 1500 rôznych trhoch. Veľké plus je, že ponúka CFD na FOREX (obchodovanie s cudzími menami). Okrem tohto produktu tu nájdete aj kryptomeny, ETF, akcie, akciové indexy, atď.

Výhody

●      Nevyžaduje minimálny vklad.)
●      Bez poplatkov za transakcie.
●      Investovanie do akcií a ETF je bez poplatku, ak sa neporuší mesačný limit, ktorý je 100 000 €. V prípade prekročenia tohto limitu je účtovaný poplatok 0,2 % z transakcie.
●      V rámci rozvoja vašich obchodovacích zručností poskytuje broker vzdelávacie materiály aj v slovenčine. Sú to rôzne tréningové programy alebo webináre.
●      Rýchle vyrovnania obchodov.
●      Ľahko sa používa, ponúka grafy aj trhové analýzy.

Nevýhody

●      Penalizácia za neaktivitu – v prípade, ak na svojom účte nevykonáte žiadnu transakciu po dobu dlhšiu ako 1 rok. V takom prípade vám bude každý mesiac účtovaný poplatok 10 €.
●      Pri výbere súm nižších ako 100 € je poplatok 10 €.
●      Pomerne malá ponuka ETF.

Zdroj: pexels.com

eToro

eToro sa v iStore nachádza v prvej dvadsiatke najobľúbenejších finančných aplikácií na Slovensku. V tejto aplikácii nájdete dva režimy použitia. Jeden je určený pre profesionálov a druhý pre individuálnych investorov. Cez túto aplikáciu viete taktiež obchodovať aj na tzv. páku, čo vám vďaka požičaniu od brokera môže viac zarobiť alebo viac stratiť.

V tejto aplikácii nájdete tituly 17 búrz, viaceré americké indexy, ázijské a európske trhy. Okrem toho aj zaujímavé technologické firmy, obchodovanie s kryptomenami a prístup na devízový trh.

Výhody

●      Veľký výber investičných aktív.
●      Máte k dispozícii demo účet na tréning vašich investičných zručností.
●      Umožňuje skopírovať obchodné stratégie ostatných investorov.
●      Viete si nastaviť hranicu na obmedzenie straty či pre výbery.
●      Bez provízií za obchodovanie.

Nevýhody

●      väčšina ETF je obchodovaná ako CFD a nie sú oslobodené od dane.
●      Účet je vedený v USD.
●      Bez podpory v slovenskom jazyku.
●      Pri nečinnosti sú účtované poplatky.

Zdroj: pexels.com

Zhrnutie na záver

Investovanie je super spôsob, ako budovať svoj majetok a zabezpečiť si tak stabilnú budúcnosť. Aplikácie vo vašich smartfónoch sú na to, aby ste mohli investovať, nech ste kdekoľvek. Pamätajte však na to, že obchody, ktoré budete uzatvárať, prispôsobujte vašim znalostiam. Dbajte aj na mieru investičného rizika, ktoré investovanie prináša.

Zdroj: etrend.sk | etoro.com | xtb.com