Návrh SaS na zníženie poplatkov v III.pilieri

Aktuality | 03.10.2022

Návrh novely zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení od poslancov za SaS, ktorý parlament 27.9.2022 posunul do druhého čítania, smeruje k likvidácii tretieho dôchodkového piliera. V tlačovej správe to tvrdí prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS) Martin Višňovský.

Poplatok za správu príspevkového doplnkového dôchodkového fondu má od začiatku budúceho roka klesnúť na polovicu, zo súčasnej maximálnej hodnoty 1,2 % z priemernej ročnej čistej hodnoty majetku vo fonde na maximálnu hodnotu 0,6 %.

„Tento návrh je namierený proti doplnkovému sporeniu ako systému a likviduje ho. Súčasťou tohto systému je aj vzdelávanie, komunikácia a motivácia vstúpiť doň. Dovolíme si povedať, že v tejto oblasti ťahajú všetky aktivity správcovia úspor,“ upozorňuje šéf ADDS Martin Višňovský. Návrh podľa neho nebol prediskutovaný s odborníkmi, ale nie je ani zasadený do žiadnych vecných zmien, ktoré by podporili dobrovoľné dôchodkové sporenie na Slovensku.

Foto: ilustračné

Poplatky nie sú skutočným problémom

Návrh podľa Višňovského narúša predvídateľnosť podnikateľského prostredia, keďže sa má uplatňovať už od januára budúceho roka.

„Návrh vážne znižuje aj predvídateľnosť legislatívneho prostredia, keďže neprešiel štandardným legislatívnym procesom a predkladá sa iba prostredníctvom poslaneckého návrhu. Predkladatelia návrhu zákona argumentujú, že chcú zefektívniť systém doplnkového dôchodkového sporenia a zvýšiť dôchodky. Reálnym problémom systému doplnkového dôchodkového sporenia však rozhodne nie sú jeho poplatky,“ uviedol prezident ADDS.

Chýba väčšia podpora od štátu

Tretí pilier na Slovensku je podľa Višňovského dlhodobo na okraji pozornosti a v porovnaní so všetkými okolitými štátmi nedosahuje ani zďaleka takú podporu zo strany štátu či už formou daňových úľav, alebo štátnych príspevkov. Výsledkom je pomerne nízka účasť obyvateľov v tomto systéme.

Viac v článku: WEBNOVINY