Riziko pri investovaní: Ako sa mu vyhnúť?

Aktuality | 26.08.2022

Investovanie a zhodnotenie majetku je v súčasnosti dostupné pre každého investora. S pasívnym zárobkom však prichádza niekoľko negatív, na ktoré musí myslieť každý, kto chce svoje peniaze vložiť do akcií, podielových fondov alebo kryptomien. Jedným z nich je riziko. Tomu sa síce nedá úplne vyhnúť, no môžete ho znížiť na minimum. Ako na to?

Zdroj: unsplush.com

Typy rizík

Pri investovaní sa môžete stretnúť s dvoma typmi rizík, a to:

●      Systematické riziká – označujú sa aj ako trhové riziká. Dokážu ovplyvniť celý ekonomický trh, prípadne jeho veľkú časť.
●      Nesystematické riziká – nazývajú sa aj špecifické. Sú charakteristické tým, že ovplyvňujú len nejakú oblasť alebo odvetvie.

Úplnú stabilitu a istotu, že neprídete o žiadne peniaze, nebudete mať pri investovaní nikdy. Dôvodom je najmä fakt, že trh neustále kolíše a ceny aktív sa menia. Keď však budete ovládať základné pravidlá investovania, nemusíte sa ničoho báť.

Diverzifikujte svoje portfólio

Základom investovania je diverzifikácia portfólia. V praxi to znamená, že neinvestujete len do jedného, ale do viacerých aktív z rôznych oblastí. Ak by teda došlo k poklesu v jednej oblasti, nemusíte sa báť, že prídete o všetok majetok.

Výhodou je, že dnes máte na výber tisícky rôznych inštrumentov, ako napríklad:

●      akcie
●      kryptomeny
●      CFD kontrakty
●      ETF fondy

Je tak len na vás, kam vložíte svoj majetok.

Okrem samotných inštrumentov myslite aj na geografické rozdelenie. Investujte do fondov a kontraktov po celom svete.

Diverzifikácia sa oplatí najmä v čase trhovej volatility, keď dochádza k vysokým výkyvom na trhu. Treba však na ňu myslieť aj vtedy, keď je situácia relatívne pokojná. Nikdy neviete, kedy môže prísť udalosť, ktorá spôsobí pokles.

Zdroj: unsplush.com

Investujte do menej rizikových finančných inštrumentov

Niektoré finančné inštrumenty, napríklad kryptomeny, sú charakteristické vysokou volatilitou. Znamená to, že ich cena nie je stabilná a neustále sa mení. Niekedy je ich hodnota vysoká, inokedy môžeme sledovať ich tvrdý pád.

Existujú ale aj finančné inštrumenty, ktoré sú stabilnejšie a držia si rovnakú alebo podobnú hodnotu. Do tejto kategórie patria napríklad vzácne kovy ako zlato a striebro, prípadne CFD kontrakty.

CFD kontrakty kopírujú cenu podkladového aktíva. Týmto aktívom môže byť čokoľvek, napríklad podielový fond alebo akcia. Investor tak môže do finančného inštrumentu investovať aj bez toho, aby ho vôbec vlastnil.

Za takmer bezrizikovú investíciu sa považujú aj štátne dlhopisy rozvinutých krajín, prípadne bankové poukážky. Problém pri takýchto finančných inštrumentoch je ale ten, že nemajú taký veľký výnos ako rizikovejšie investície.

Nebojte sa opýtať

Do investovania by sa mal pustiť len človek, ktorý má minimálne základné poznatky. Bez nich môžete prísť o všetok svoj majetok v priebehu niekoľkých dní. Ak ste štúdiu venovali nejaký čas, no aj napriek tomu máte otázky, nebojte sa opýtať niekoho, kto má v tejto oblasti viac skúseností. Môže vám poskytnúť overené rady, vďaka ktorým sa vyhnete zbytočnému riziku.

Zabezpečte sa

Každý investor vie, že investovať by ste mali len voľné financie, čiže tie, ktoré v súčasnosti nepotrebujete na živobytie. Ak by ste o ne náhodou prišli, zabolí vás to, no nedostanete sa do problémov s platením bežných výdavkov či splácaním hypotéky.

Myslite na to, že do investovania by ste nemali vkladať všetky svoje úspory. Finančná alebo akákoľvek iná kríza môže udrieť kedykoľvek a v takýchto situáciách je dôležité mať určitú rezervu.

Sledujte dianie vo svete

Podľa toho, čo sa deje vo svete, môžete vedieť, ako sa bude správať trh. Konflikty, vojny či dokonca najbohatší ľudia sveta dokážu ovplyvniť to, či suma nejakého aktíva pôjde hore alebo dole. Dôkazom boli príspevky Elona Muska na Twitteri, ktoré dokázali vyhnať cenu kryptomeny Dogecoin o viac ako 200-tisíc percent.

Pravidelne sa informujte o tom, čo sa deje. Čítajte noviny a weby zamerané na investovanie. Aj v tomto prípade môžete využiť rôzne online fóra alebo skupiny na sociálnych sieťach.

Zdroj: unsplush.com

Investujte bezpečne

Investovanie bez rizika neexistuje, no môže byť stabilnejšie a bezpečnejšie, keď viete, ako na to. Diverzifikujte svoje portfólio, vyberte si správne aktívum a keď máte otázky, nebojte sa opýtať. Využite všetky naše rady a zhodnoťte svoj majetok ako profesionál.

zdroj: hnonline.sk