Slováci si chcú zvýšiť svoj dôchodok sporením v treťom pilieri.

Aktuality | 08.02.2023

Odborníci sporiteľov upokojujú. Aj keď sú na trhu poklesy, neznamená to automaticky stratu a problém, že ste prišli o svoje financie v treťom pilieri. „Strata by to bola v prípade, keby som financie vybral v čase, keď mi klesla hodnota môjho účtu,“ vyjadril sa pre Markízu odborník na osobné financie Michal Smekal.

„Naopak, počas poklesov odporúčame, aby ľudia pokračovali v platbách. Aby takpovediac nakupovali – podobne ako pri potravinách, ktoré radi nakupujeme, keď sú zľavy. Je pravda, že vlani trhy mierne poklesli. Situácia za posledné tri mesiace je ale výrazne lepšia. Najvýnosnejšie indexové fondy dosiahli viac ako 6 % výnos. Hovoríme o dlhodobom investovaní na dôchodok.

Akú výšku by sme mali platiť do tretieho piliera?

So žiadosťou o vypracovanie analýzy a vyriešenie dôchodkového plánu sa obráťte na www.stabilita.sk.

„Všeobecné pravidlo je také, že treba využiť daňový bonus od štátu. Pri ňom treba vložiť ročne minimálne 180 €. Keď si to prepočítame, bude to minimálne 15 € mesačne.

Druhou otázkou je tiež to, či mi zamestnávateľ prispieva na tretí pilier. Pokiaľ áno, odporúčanie je jednoduché – využiť tretí pilier v maximálnej možnej miere. Podľa toho, ako to má zamestnávateľ nastavené. Závistí to aj od dohody so zamestnancom. Pokiaľ prispieva v maximálnej výške a dá mu napríklad podmienku, že musí k sume prispievať tiež, odporúčame to využiť,“ vyjadril sa.

Podmienky na vstup do tretieho piliera sú odlišné, než pri druhom – kde musíte mať pri vstupe vek do 35 rokov.

„Čo sa týka tretieho piliera, vstup doň je obmedzený jedinou podmienkou: musíte mať najmenej 18 rokov. Rozdiel je ale pri povolaniach, ktoré sú považované ako rizikové. Vstup pri týchto profesiách je povinný. Keď pri rizikovom povolaní podpíšem zamestnaneckú zmluvu, do 30 dní si musím zriadiť tretí pilier,“ upozornil Smekal.

Populárne sporenie

Na sporenie na dôchodok si čoraz viac ľudí vyberá tretí pilier. V medziročnom porovnaní narástol počet nových účastníckych zmlúv o takmer 5 %. V januári o tom podľa TASR informovala Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností.

Vo fázach sporenia a vyplácania dávok je v systéme 948 281 účastníkov. Hodnota majetku bola ku koncu roka 2022 v treťom pilieri na úrovni takmer 2,93 miliardy €.

Keďže ide o dlhodobé investovanie, najideálnejšie je snažiť sa čo najdlhšie a kontinuálne prispievať do tretieho piliera. Na nejaké neočakávané situácie by nám mala v našom finančnom pláne slúžiť finančný rezerva.

„Pokiaľ nastane situácia, že nezvládam platiť túto platbu, treba vedieť aj to, že tretí pilier je variabilný. Teda, nemá fixnú platbu, ktorú treba pravidelne uhrádzať. Dokonca pri pozastavení nehrozsia poplatky. Treba si tiež uvedomiť, že ak pozastavím svoju platbu, ktorá je naviazaná na príspevok od zamestnávateľa, s najväčšou pravdepodobnosťou mi aj zamestnávateľ prestane prispievať.“ 

Zdroj: www.aktuality.sk