Garančný fond investícií
Ide o fond, ktorý je na Slovensku ustanovený zákonom č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Združuje finančné prostriedky obchodníkov s cennými papiermi a správcovských spoločnosti. Vytvára garanciu pre investorov, ktorých vklady by sa v prípade insolventnosti správcu stali nedostupnými. Dohľad nad činnosťou fondu vykonáva Národná banka Slovenska. Garančný fond garantuje náhradu do výšky 50 000 € z klientskeho majetku v prípade jeho nedostupnosti.
Hrubá mzda
Najčastejšie skloňovaný typ mzdy, označované aj ako brutto. Ide o mzdu uvádzanú pri ponukách práce aj v oficiálnej pracovnej zmluve. Ide o financie, ktoré ešte neboli znížené o dane a odvody zo strany zamestnanca. Ak chcete vedieť, koľko z hrubej mzdy dostanete na účet, je potrebné odpočítať si dane a odvody, zrážky na stravné lístky, príspevky do tretieho piliera, a podobne. Môžete tiež využiť kalkulačku čistej mzdy, ktorá vám po zadaní hrubej mzdy a parametrov, ktoré výpočet ovplyvnia, prepočíta, koľko peňazí v skutočnosti dostanete.
Inflácia
Ide o znehodnocovanie peňazí v čase znižovaním ich hodnoty. Mieru inflácie vyjadruje rast priemernej úrovne cien tovarov a služieb počas určitého časového obdobia. Najbežnejším meradlom je index spotrebiteľských cien (CPI), ktorý meria, o koľko tovarov a služieb si kúpime menej za rovnaký obnos peňazí. Ďalším meradlom inflácie môže byť index cien výrobcov (PPI), ktorý patrí medzi najstaršie pravidelné štatistické merania. V eurozóne sa inflácia meria harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP). Systém je rovnaký pre všetky krajiny eurozóny, preto dokáže porovnávať mieru inflácie medzi nimi.
Jednoduchý úrok
Typ úroku, ktorý sa počíta vždy len z pôvodnej istiny vkladu. Pri jednoduchom úroku sa k zhodnoteniu nepripočítavajú úroky. Znamená to, že nezáleží, na koľko rokov investujete vklad. Vždy sa vám úročí len základná vložená čiastka. Naopak, pri zloženom úroku sa úročia aj samotné úroky, ktoré sú pravidelne pripisované k istine. Aj preto sa jednoduché úročenie využíva menej ako zložené úročenie.
Konsolidácia
Ide o proces zlúčenia viacerých úverov pod jeden. Využíva sa hlavne v prípade, ak má dlžník viacero úverov s vysokou úrokovou mierou. Tieto úvery vyplatí vďaka novému úveru, ktorý mu poskytne finančné krytie na čiastkový úver. Následne všetko platí po novom v jednej splátke, ktorá je obvykle nižšia, ako splátky predchádzajúcich úverov dokopy. Vďaka konsolidácii dokáže dlžník ušetriť výrazné preplatenie úveru a mesačne si prilepšiť na rozpočte nemalú čiastku.
Likvidita
Schopnosť premeniť svoje investície na peniaze. Dobrá likvidita je v prípade, ak môžete investíciu ukončiť okamžite, ako potrebujete hotovosť a peniaze máte prakticky okamžite k dispozícii. Za likvidné investície môžeme považovať napríklad akcie, prípadne fondy, na ktorých odpredaj vám stačí zadanie pokynu a peniaze máte k dispozícii do pár dní. Medzi príklady málo likvidných investícii možno zaradiť investičné nehnuteľnosti, ktoré sa vám nemusí podariť predať aj niekoľko rokov, ak nepôjdete výrazne pod cenu.
Minimálny dôchodok
Je to garantovaný dôchodkový príjem, ktorý má zabezpečiť poistencovi dôchodkový príjem na takej úrovni, aby nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi. Priznanie minimálneho dôchodku je automatické, a to po dovŕšení dôchodkového veku poistenca. Nárok na minimálny dôchodok má automaticky každý, kto má vypočítaný menší dôchodok zo zamestnania, ako je minimálny. Minimálny dôchodok vypláca Sociálna poisťovňa a zaviedol sa od 1. júla 2015.
Nominálna úroková miera
Ide o úrokovú mieru prináležiacu úverovým produktom. Predstavuje časť hodnoty dlhu, ktorú bude musieť dlžník po splatení úveru zaplatiť veriteľovi. Pri výpočte nominálnej úrokovej miery sa berie do úvahy výška ročnej inflácie, priemerné úrokové sadzby na úveroch aj odhady spojené s rizikom, že dlžník úrok nesplatí. Vyššie riziko sa premieta aj do vyššej nominálnej úrokovej miery.
Osobný dôchodkový účet
Účet vedený v dôchodkovej správcovskej spoločnosti, na ktorom sú všetky úspory sporiteľa. Sú výlučne jeho vlastníctvom a v prípade smrti podliehajú dedeniu. Majiteľ účtu má vždy prehľad o hodnote svojho dôchodkového účtu, ako aj o hodnote dôchodkových jednotiek. V princípe ide o obdobu bežného alebo sporiaceho účtu v banke, akurát osobný dôchodkový účet je vedený v dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
Portfólio
Predstavuje súbor investičného majetku investora. Ide o kolekciu cenných papierov, nehnuteľností, finančnej hotovosti a ďalších investičných nástrojov, čiže súčet komplexného majetku investora. Portfóliá môžu mať rôznu hodnotu aj charakter. Môžu byť konzervatívne až dynamické. Cieľom investora je vytvoriť také portfólio, v ktorom sú zastúpené čo najziskovejšie segmenty trhu, pri čo najmenšom riziku prepadov. Tomu napomáha dostatočná diverzifikácia portfólia.
Predčasný dôchodok
Ide o dôchodkovú dávku, ktorá umožňuje čerpať starobný dôchodok pred oficiálnym dovŕšením dôchodkového veku. V súčasnosti je možné odísť do starobného dôchodku v 64 rokoch a zákon umožňuje nastúpiť na predčasný dôchodok maximálne o dva roky skôr. Za každých 30 dní predčasného dôchodku sa však výška penzie oproti základu zníži o 0,5 %. Za 365 dní sa suma predčasného dôchodku zníži o 6,5 % a pri odchode do predčasného dôchodku o plné dva roky je penzia znížená o 13 %.
Riziko
Predstavuje možnosť straty, nebezpečenstva, nezdaru. V prípade investícií sú jednotlivé investičné nástroje posudzované nielen z hľadiska potenciálnej ziskovosti, ale aj rizika. Znamená to, že môžete prísť o časť, alebo celú investovanú čiastku. Vo všeobecnosti platí, že čím je vyššie riziko, tým je aj vyššia možnosť zhodnotenia. Neplatí to však priamo úmerne. Riziko je možné znížiť dôsledným štúdiom investičných nástrojov a diverzifikáciou investície.
Sporiaci účet
Predstavuje účet, ktorý je obvykle naviazaný k bankovému účtu, avšak prináša aj mierne zhodnotenie financií. Peniaze na sporiacom účte sú rýchlo dostupné, avšak miera ich zhodnotenia zriedka prekonáva infláciu. Sporiaci účet neslúži na investovanie alebo zhodnotenie finančných prostriedkov. Je však vhodným miestom na vytvorenie rýchlo dostupnej finančnej rezervy na 6 – 12 mesiacov. Na sporiaci účet je možné si peniaze posielať priamo, alebo napríklad pomocou nastavenia zaokrúhľovania čiastky pri platení kartou v obchodoch.
Trvalý platobný príkaz
Ide o bankový príkaz, ktorým budú odchádzať pravidelné platby z vášho bežného účtu bez toho, aby ste sa o ne museli každý mesiac starať. Nastavením trvalého platobného príkazu môžete dať napríklad pravidelne uhradiť nájomné vždy v istý deň v mesiaci, nastaviť si pravidelné sporenie do fondov, alebo príspevky do tretieho piliera. Vďaka trvalému platobnému príkazu sa nestane, že zabudnete odoslať pravidelnú platbu alebo vám príde pokuta z omeškania. Trvalé platobné príkazy si viete cez internetbanking nastaviť aj meniť sami.
Úrok
Predstavuje mieru zhodnotenia investície alebo mieru preplatenia úveru. Úrok delíme na jednoduchý a zložený. Jednoduchý úrok zhodnocuje vždy len istinu, zložený úročí aj pripísané úroky. Úroky sa môžu pripisovať ročne, kvartálne alebo mesačne. Štandardne sa pri investičných produktoch uvádza pri úroku ročná miera zhodnotenia, ktorá sa označuje skratkou p.a., teda per annum, čo znamená ročne. Úrok môže byť kladný aj záporný.
Valorizácia
Ide o zvyšovanie hodnoty. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s valorizáciou pri mzde a dôchodkoch. Pri tomto type valorizácie ide o pravidelné zvýšenie príjmu, aby pokryl minimálne infláciu. Valorizovaná však môže byť aj mena. Najčastejšie je to vďaka opatreniam národných bánk na zabezpečenie zhodnotenia meny. Pri valorizácii tovaru ide o opatrenia na zvýšenie ceny tovarov a služieb. Valorizácia sa môže spájať aj so zhodnocovaním cenných papierov. Vždy však ide o zvýšenie samotnej hodnoty.
Volatilita
Označuje mieru kolísania investície. Volatilita určuje, ako veľmi sa vývoj aktíva odlišuje od dlhodobého priemeru. Čím je volatilita vyššia, tým môže priniesť aktívum vyššiu mieru zhodnotenia, ale rovnako aj vysokú stratu. Čím je volatilita menšia, tým je zisk lepšie predvídateľný a klesá aj riziko vysokých výkyvov ceny aktíva. Vysoká volatilita je príznačná pre rizikové investície. Konzervatívni investori si vyberajú nižšiu mieru volatility aktíva.
Zložené úročenie
Je to systém úročenia, pri ktorom sa zhodnocuje nielen samotný vklad, ale aj nadobudnutý úrok, ktorý je k istine pripísaný po istom časovom období. Princípu zloženého úročenia sa hovorí aj systém snehovej gule. Pripočítanie úrokov k istine sa v kontexte zloženého úročenia nazýva aj kapitalizácia úrokov. Pri zloženom úročení svoje úroky nevyberáte, ale premieňate ich na ďalšiu investíciu. Vďaka tomu dosahujete násobne vyššie zhodnotenie.
Výber fondu podľa rizikového hodnotenia |
Body |
---|---|
Konzervatívny d.d.f. | 3-10 |
Vyvážený d.d.f. | 11-20 |
Akciový d.d.f. alebo Indexový d.d.f. | 21-30 |